Pokój dziecka – jak urządzić wygodny pokój dziecka?

In Jak urządzić mieszkanie? by AdriannaLeave a Comment

Pokój dziecka to najbardziej wielofunkcyjne pomieszczenie w mieszkaniu. Zwykle służy jako sypialnia, miejsce do nauki, zabawy, spotkań i rozwijania pasji. Niezależnie od tego czy swoim wystrojem będzie wyrażał zainteresowania mieszkańca, podkreślał jego wiek czy też pozostanie neutralny powinien być przede wszystkim wygodny w użytkowaniu.

pokój-dziecka-kolory

Źródło zdjęcia: CityMom

W pokoju dziecka powinny znaleźć się :

  • łóżko min. 90 x 200 cm
  • szafa na ubrania min. 50 x 50 x 180 cm
  • biurko min. 60 x 120 cm
  • fotel biurowy ok 50 x  50 cm
  • mała szafka min. 50 x 50 x 50 cm

Pokój dziecka

Łóżko dziecka nie powinno być mniejsze niż 90 x 200 cm Dzieci szybko rosną dlatego warto zastanowić się nawet nad łóżkiem o szerokości ok 120 cm. Ciuchy najlepiej przechowywać w wysokiej szafie. Powieszone na wieszaku wygniotą się mniej, a pod nimi wciąż znajdzie się miejsce na szuflady. Przed szafą powinno znaleźć się ok. 100 cm wolnej przestrzeni na wygodne ubieranie. Bardzo ważne jest miejsce do nauki. Biurko nie powinno być małe nawet kiedy jego właściciel jest jeszcze maluchem. Powinno być głębokie aby dawało odpowiednio dużo miejsca na nogi i zapewniało wsparcie ramion. Musi być też odpowiednio szerokie, by wygodnie rozłożyć na nim potrzebne rzeczy. Osobiście uważam, że biurko powinno mieć wymiary nie mniejsze niż 60 x 120 cm.

pokój-dziecka-łóżko

Źródło zdjęcia: Inside Closet

Kluczowe jest ustawienie biurka względem okna. Najlepiej, kiedy będzie ustawione do okna bokiem. Idealnie, jeśli będzie to lewy bok w przypadku ucznia praworęcznego i analogicznie prawy dla leworęcznego- chodzi o to, by ręka którą pisze nie przysłaniała światła. Ustawienie twarzą lub plecami do okna może powodować oślepianie światłem bezpośrednim lub odbitym. Biurko nie powinno stać dalej niż 5 m od okna – za 5 m przyjmuje się średnio granicę docierania światła dziennego. Fotel który stanie przy biurku powinien być regulowany i mieć kółka. Jego wybór zależy od indywidualnych preferencji. Ważne, aby przed biurkiem znalazło się przynajmniej 90 cm wolnej przestrzeni na wygodne odsunięcie fotela. Przyda się też niewielka szafka na książki i przybory szkolne.

pokój-dziecka-biurko

Źródło zdjęcia: Knippie

Warto zauważyć, że dzieci spędzają w swoim pokoju dużo czasu. W przeciwieństwie do dorosłych, którzy w swojej sypialni nie przebywają zwykle w ciągu dnia, dzieci często nie wychodzą z niego przez cały dzień. Dlatego też w mojej opinii to dzieciom należy przeznaczyć największą sypialnię w mieszkaniu. Idealnie byłoby, gdyby poza podstawowymi funkcjami miała ona nieco wolnej przestrzeni na zabawę, spotkania czy inne aktywności.

Wybierając rodzinne mieszkanie oceń pokój dziecka. Sprawdź przede wszystkim:
  • Czy pokój pomieści jednoosobowe łóżko, biurko, fotel i szafy ?
  • Czy układ pokoju pozwala na ustawienie biurka bokiem do okna ?
  • Czy znajdzie się w nim wolna przestrzeń na zabawy, spotkania czy rozwijanie pasji?