Salon z aneksem – jak zaplanować wygodny salon z aneksem kuchennym?

In Jak urządzić mieszkanie? by AdriannaLeave a Comment

Strefa dzienna – tym mianem architekci określają przestrzeń, w której mieszkańcy spędzają największą część dnia. Zwykle służy jako miejsce odpoczynku, spotkań czy rozwijania zainteresowań. Kiedy pokój dzienny ma kilku użytkowników, ilość funkcji, jakie musi pełnić wzrasta. Ich rodzaj i zróżnicowanie zależy od upodobań domowników. W przypadku współcześnie projektowanych mieszkań strefa dzienna to po prostu salon z aneksem kuchennym.


pokój-dzienny-jadalnia

Źródło zdjęcia: BusyBoo

W najczęściej spotykanym układzie salon z aneksem mieści:

  • stół na min 4 osoby – ok. 80 x 80 cm
  • zestaw krzeseł – dodatkowe 70- 120 cm z każdej strony stołu
  • kanapa 3 os. – ok. 185 x 90 cm
  • stolik kawowy – ok. 50 x  50 cm
  • telewizor – odległy o ok. 150 cm od kanapy
  • regał na książki / półki

Przykładoy salon z aneksem

Jeśli w mieszkaniu nie ma jadalni, stół powinien znaleźć się w pokoju dziennym. Kuchnia jest moim zdaniem pomieszczeniem roboczym i nie zawsze nadaje się na scenerię rodzinnego obiadu. Stół musi wygodnie mieścić wszystkich domowników. Minimalny stół nie powinien być mniejszy niż 80 x 80 cm, nawet dla dwóch osób. Optymalnym wyborem jest stół mieszczący o 2 osoby więcej niż ilość domowników. Pozwoli wtedy na komfortowe spożywanie posiłków, a w razie wizyty gości pomieści nieco więcej osób. Zakładając czworo domowników stół powinien mieć wymiary ok. 120 x 75 cm. Warto pamiętać, że krzesła ustawione wokół niego wymagają  minimalnie 70 cm wolnej przestrzeni, by można było je odsunąć. Bardziej komfortowo będzie, jeśli szerokość tej przestrzeni wyniesie 90 cm. Swobodne przejście obok stołu powinno mieć szerokość ok. 120 cm.

pokój-dzienny-dodatki

Źródło zdjęcia: Poppytalk

Wielkość kanapy definiuje jej funkcjonalność. Jeśli ma pełnić funkcję sypialną, musi mieć przynajmniej 200 cm długości lub mieć co najmniej taką ilość miejsca na rozłożenie się przed sobą. Ta kwestia wpływa też na odległość od telewizora, która zależy głównie od jego wielkości, ale średnio powinna wynieść ok. 150 cm. Warto zadbać, by w miarę możliwości ani telewizor, ani kanapa nie były ustawione równolegle do okna. Promienie słońca mogą skutecznie uniemożliwić korzystanie z nich w godzinach popołudniowych, kiedy to zwykle mamy na to czas. Mniej więcej w połowie odległości między telewizorem a kanapą zmieści się stolik kawowy. Powinien być oddalony ok. 50 – 75 cm od kanapy. Pozwoli to na przejście między nim a kanapą i umożliwi wygodne odstawienie filiżanki. W pokoju dziennym warto też w miarę możliwości przewidzieć nieco wolnej, niezdefiniowanej przestrzeni. Przestrzeń ta przyda się, szczególnie gdy w domu są dzieci, które ze względu na wiek potrzebują jeszcze stałego nadzoru. Dobrze, kiedy jest ona widoczna z każdego punktu strefy dziennej tak, by mieć małych odkrywców zawsze na oku. Z biegiem lat przestrzeń ta może pełnić inne funkcje np. miejsca na pianino czy rower treningowy.

Oceniając strefę dzienną mieszkania pod kątem funkcjonalności w użytkowaniu rodziny, sprawdź:
  • Czy zmieści się w nim stół wygodnie mieszczący wszystkich domowników przy zapewnieniu min 70 cm wolnej przestrzeni wokół niego?
  • Czy pomieści sofę o odpowiedniej wielkości oddaloną co najmniej 150 cm od ściany przed nią?
  • Czy pozwala na pozostawienie niewielkiej przestrzeni której funkcja może ulegać zmianie z biegiem czasu?

Źródło miniatury na stronie głównej:Ikea