Sypialnia z dwuosobowym łóżkiem – jak zaplanować wygodną, dwuosobową sypialnię?

In Jak urządzić mieszkanie? by KarolLeave a Comment

Głównym elementem dwuosobowej sypialni jest łóżko. Nawet najskromniejsze zajmie sporo miejsca. Warto zatem sprawdzić czy pokój który miałby pełnić funkcję dwuosobowej sypialni pomieści wszystkie potrzebne meble.

sypialnia-biurko-miejsce-pracy

Źródło zdjęcia: Alexander White

W typowej dwuosobowej sypialni powinny znaleźć się:

  • łóżko min. 140 x 200 cm (lepiej 160 – 180 x 200cm)
  • stoliki nocne ok. 30 x 30 x 50 cm
  • szafa min. 100 x 50 x 180 cm
  • komoda ok. 100 x 50 x 100 cm

Przykładowy plan sypialni

Zacznijmy od elementu centralnego. Łóżko dwuosobowe ma najczęściej wymiary ok. 160 x 200 cm. Aby przechodzić wokół niego potrzebujesz co najmniej 75 cm z każdej strony. W żadnym wypadku nie należy dopuszczać do układu w którym łóżko stanie dłuższym bokiem przy ścianie. W takiej aranżacji osoby korzystające z niego będą przeszkadzały sobie na wzajem w wypoczynku wchodząc lub wychodząc z niego. Między łóżkiem a szafą lub komodą należy pozostawić co najmniej 100 cm wolnej przestrzeni na swobodne ubieranie się. Jest to czynność która wymaga odpowiednio dużo miejsca. Pomyśl o przymierzalni w sklepie odzieżowym. Potrzebujesz mniej więcej tyle przestrzeni by się ubrać.

Źródło zdjęcia: Avenue


Współcześnie w niewielkich mieszkaniach sypialnię coraz częściej wykorzystujemy jako ciche miejsce sporadycznej pracy. Jeśli chcemy swobodnie pracować przez kilka godzin w tygodniu potrzebujemy biurka o wymiarach ok. 100 x 60 cm i dodatkowe 90 cm miejsca przed nim na odsunięcie krzesła. Niezależnie od wyposażenia sypialnia powinna zapewniać efektywny wypoczynek swoim użytkownikom. Jednym z podstawowych warunków efektywnego snu jest ograniczenie dostępu światła do sypialni. Światło, szczególnie niebieskie blokuje wydzielanie melatoniny – hormonu snu. Ekspozycja na światło wieczorem i w nocy może powodować problemy z zasypianiem. Zanieczyszczenie światłem jest powszechnym zjawiskiem w miastach dlatego sypialnia powinna być wyposażona w nieprzepuszczające światła rolety lub zasłony. Idealnie jest jednak kiedy okolica jest na tyle ciemna nocą by nie zasłaniać okien w ogóle. Wtedy poranne promienie pomogą nam szybciej wzbudzić się ze snu.

duża-sypialnia-biurko

Źródło zdjęcia: Alexander White

Oceniając dwuosobową sypialnię mieszkania pod kątem funkcjonalności, sprawdź:
  • Czy mieści łóżko o wymiarach ok 160 x 200 cm z pozostawieniem ok 75 cm wolnej przestrzeni wokół ?
  • Czy zmieści się w nim szafa o głębokości 60 cm i 100 cm miejsca przed nią ?
  • Czy na przeciw okna nie ma źródła światła rozświetlającego sypialnię nocą ?