Sypialnia z dwuosobowym łóżkiem – jak zaplanować wygodną, dwuosobową sypialnię?

In Jak urządzić mieszkanie? by Karol0 Comments

Głównym elementem dwuosobowej sypialni jest łóżko. Nawet najskromniejsze zajmie sporo miejsca. Warto zatem sprawdzić czy pokój który miałby pełnić funkcję dwuosobowej sypialni pomieści wszystkie potrzebne meble.

sypialnia-biurko-miejsce-pracy

Źródło zdjęcia: Alexander White

W typowej dwuosobowej sypialni powinny znaleźć się:

  • łóżko min. 140 x 200 cm (lepiej 160 – 180 x 200cm)
  • stoliki nocne ok. 30 x 30 x 50 cm
  • szafa min. 100 x 50 x 180 cm
  • komoda ok. 100 x 50 x 100 cm

Przykładowy plan sypialni

Zacznijmy od elementu centralnego. Łóżko dwuosobowe ma najczęściej wymiary ok. 160 x 200 cm. Aby przechodzić wokół niego potrzebujesz co najmniej 75 cm z każdej strony. W żadnym wypadku nie należy dopuszczać do układu w którym łóżko stanie dłuższym bokiem przy ścianie. W takiej aranżacji osoby korzystające z niego będą przeszkadzały sobie na wzajem w wypoczynku wchodząc lub wychodząc z niego. Między łóżkiem a szafą lub komodą należy pozostawić co najmniej 100 cm wolnej przestrzeni na swobodne ubieranie się. Jest to czynność która wymaga odpowiednio dużo miejsca. Pomyśl o przymierzalni w sklepie odzieżowym. Potrzebujesz mniej więcej tyle przestrzeni by się ubrać.

Źródło zdjęcia: Avenue


Współcześnie w niewielkich mieszkaniach sypialnię coraz częściej wykorzystujemy jako ciche miejsce sporadycznej pracy. Jeśli chcemy swobodnie pracować przez kilka godzin w tygodniu potrzebujemy biurka o wymiarach ok. 100 x 60 cm i dodatkowe 90 cm miejsca przed nim na odsunięcie krzesła. Niezależnie od wyposażenia sypialnia powinna zapewniać efektywny wypoczynek swoim użytkownikom. Jednym z podstawowych warunków efektywnego snu jest ograniczenie dostępu światła do sypialni. Światło, szczególnie niebieskie blokuje wydzielanie melatoniny – hormonu snu. Ekspozycja na światło wieczorem i w nocy może powodować problemy z zasypianiem. Zanieczyszczenie światłem jest powszechnym zjawiskiem w miastach dlatego sypialnia powinna być wyposażona w nieprzepuszczające światła rolety lub zasłony. Idealnie jest jednak kiedy okolica jest na tyle ciemna nocą by nie zasłaniać okien w ogóle. Wtedy poranne promienie pomogą nam szybciej wzbudzić się ze snu.

duża-sypialnia-biurko

Źródło zdjęcia: Alexander White

Oceniając dwuosobową sypialnię mieszkania pod kątem funkcjonalności, sprawdź:
  • Czy mieści łóżko o wymiarach ok 160 x 200 cm z pozostawieniem ok 75 cm wolnej przestrzeni wokół ?
  • Czy zmieści się w nim szafa o głębokości 60 cm i 100 cm miejsca przed nią ?
  • Czy na przeciw okna nie ma źródła światła rozświetlającego sypialnię nocą ?