JAK-WYBRAC-MIESZKANIE-DLACZEGO

Jak wybrać mieszkanie? Zacznij od „Dlaczego?”! – Wybór mieszkania oczami architektów

In Jak wybrać mieszkanie? by AdriannaLeave a Comment

JAK-WYBRAC-MIESZKANIE-WHY

Według Simon’a Sinek’a 1 odnalezienie odpowiedzi na pytanie „dlaczego?” jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. Niezależnie od teorii amerykańskiego pisarza zaczynając proces poszukiwań własnego lokum, warto zadać sobie pytanie „Dlaczego chcę mieć własne mieszkanie?” i uczynić z odpowiedzi na nie gwiazdę północy tej drogi. Dla osiągnięcia zamierzonego celu ważne jest bowiem podejmowanie kolejnych decyzji tak, by ich skutki przybliżały do jego realizacji. Podejmowanie drobnych decyzji w sposób nieprzemyślany, pod wpływem emocji może doprowadzić do osiągnięcia rezultatu niezgodnego z pierwotnymi oczekiwaniami, prowadząc do frustracji. Wpływ miejsca, w którym mieszkamy, na jakość życia jest znaczący. Warto zatem, by proces poszukiwania własnego”M”miał zakończenie w postaci odnalezienia miejsca, które chce się nazywać domem.

Powodów do podjęcia decyzji o przeprowadzce do własnego mieszkania jest bez liku i każdy z nich jest dobry. Mieszkanie lub dom to miejsca, w których większość z nas spędza około połowy życia. Oczekujemy od niego szeroko pojętego poczucia komfortu. Jeśli cokolwiek zakłóca ten stan, zaczynamy zastanawiać się nad przeprowadzką. Po dłuższym czy krótszym zamieszkiwaniu w domu rodzinnym lub innych nienależących bezpośrednio do nas miejscach część z nas odczuwa potrzebę zamieszkania w całkowicie własnej przestrzeni. Takiej, w której wszystko będzie dokładnie tak, jak chcemy. Na ten krok decydujemy się zwykle by poprawić poczucie komfortu, mieć więcej prywatności, więcej przestrzeni, lepszy dojazd do pracy, lepszy widok z okna czy mniejszy czynsz. Ustalenie głównego motywu, czyli odpowiedzi na wspomniane wcześniej „dlaczego?” pomoże nam łatwiej podjąć kolejne decyzje na drodze do osiągnięcia zamierzonego celu.

ILE METRÓW CZY ILE POKOI?

JAK-WYBRAC-MIESZKANIE-PRZESTRZEŃ

Po ustaleniu motywu napędowego na drodze do wejścia w posiadanie własnego lokum przychodzi czas na zgrubne o ustalenie jego gabarytów. Tylko jak właściwie mierzyć wielkość mieszkania? Na metry kwadratowe, czy na ilość pokoi? Powierzchnia mieszkania wyrażona w metrach kwadratowych jest jednostką sprzedaży, która służy sprzedawcom do wyceny nieruchomości. Z perspektywy przyszłego użytkownika liczy się nie ilość, a przede wszystkim możliwość efektywnego wykorzystania powierzchni. Trudno jest jednak szybko ocenić efektywność danego lokalu, nie będąc architektem. Co więcej, nawet zamieszkiwanie lokum o danej powierzchni nie czyni nas dobrym źródłem informacji o poczuciu komfortu wynikającym z jego wielkości. Czasami nawet nie układ ścian, a źle dobrany układ mebli powoduje poczucie ciasnoty w mieszkaniu. Dlatego też uważam, że próba odgórnego ustalenia powierzchni przyszłego mieszkania jest zupełnie bezcelowa i zgubna. Dużo łatwiej i bardziej rozsądnie jest określić parametry przestrzenne mieszkania poprzez opisanie podstawowych potrzeb życiowych grupy jego przyszłych użytkowników. Na przykład małżeństwu z dwójką dzieci łatwiej będzie dojść do wniosku, że potrzebują dwóch sypialni, pokoju dziennego, kuchni, łazienki i osobnej toalety niż wycyzelować ile dokładnie metrów kwadratowych zajmie taki zestaw pomieszczeń. Można założyć, że byliby oni bardziej zadowoleni, gdyby ich potrzeby mogło zaspokoić mieszkanie o powierzchni 55 niż 65 metrów kwadratowych. Dzięki temu rata ich kredytu będzie mniejsza, co pozwoli im łatwiej go spłacać. Jeżeli jednak założyliby oni z góry, że potrzebują mieszkania o powierzchni co najmniej 65 metrów kwadratowych, (bo na przykład takie mają ich znajomi i takie na pewno będzie dobre) ich poszukiwania mogą wykluczyć znalezienie bardzo wydajnie zaprojektowanego, mniejszego , bardziej ekonomicznego mieszkania.

LOKALIZACJA W MIEŚCIE. WSZĘDZIE BLISKO CZY WSZĘDZIE DALEKO?

JAK-WYBRAC-MIESZKANIE-LOKALIZACJA-W-MIESCIE

Na to pytanie niemal wszyscy zdają się odpowiadać”Jak najbliżej centrum…”. Jeśli mówimy o Warszawie, dodają „…i jak najbliżej metra”. O tym, że mieszkania zlokalizowane blisko centrum danego miasta są bardzo poszukiwane, świadczy dobitnie ich wygórowana cena. Czy płacenie wysokich cen za mieszkania o takiej lokalizacji ma uzasadnienie? Uzasadnione jest poszukiwanie przyszłego lokum w lokalizacji, z której najbliżej jest do miejsc, do których musimy docierać najczęściej. Dzięki temu na dojazdy przeznaczymy najmniejszą możliwą ilość czasu. Większość z nas najczęściej podróżuje do pracy. Wśród kierunków, w których wyruszamy wyjątkowo często, znajdzie się zapewne jeszcze sklep spożywczy, park i szkoła lub przedszkole o ile wychowujemy dzieci. Oczywiście centra miast zwykle są obfite w miejsca pracy, ale nie w każdej profesji, dlatego nie każdy zaoszczędzi czas, wybierając mieszkanie w centralnej lokalizacji. Co więcej, ze względu na wysokie ceny najmu powierzchni handlowych w centrach, dostęp do dużych, niedrogich sklepów spożywczych jest raczej ograniczony. Współcześnie pracę zmieniamy raz na kilka lat i trudno jest przewidzieć, dokąd w przyszłości przyjedzie nam dojeżdżać. Według badań CBOS 2 między 2008 a 2013 rokiem niemal jedna trzecia aktywnych zawodowo dorosłych Polaków zmieniła pracę. Ze względu na czas i koszta potrzebne na znalezienie, zakup, urządzenie oraz przeprowadzkę, perspektywa zmiany miejsca zamieszkania przy każdej zmianie pracy jest mało atrakcyjna. Warto zatem wybrać taką lokalizację mieszkania, która pozwoli na wygodne zamieszkiwanie długiej perspektywie czasu. Dużą wartością dla lokalizacji w mieście jest bliskość aktywnych przystanków komunikacji miejskiej. Przystanek odległy o 5 min spaceru, z którego autobusy lub tramwaje odjeżdżają co 5 – 10 min jest świetnym punktem do rozpoczęcia podróży. Niewątpliwą zaletą jest też sklep, którego zaopatrzenie pozwala na codzienne zakupy, oddalony nie więcej niż o 10 min pieszo. Dzięki takiej odległości zakupy można łatwo włączyć w drogę powrotną z pracy. Jeśli chodzi o placówki oświaty, to zrozumiałe jest, że chcemy wybierać jak najlepsze szkoły gwarantujące dzieciom najlepszy możliwy rozwój i jesteśmy gotowi poświęcić odpowiedni czas na dojazdy. Jednak jeśli chodzi o żłobki i przedszkola niewielka odległość od miejsca zamieszkania, może okazać się dużym atutem i powodem codziennych spacerów. Warto zatem by wokół miejsca zamieszkania znalazło się przynajmniej jedno przedszkole. W kontekście aktywności fizycznej dużą rolę odgrywają też zlokalizowane w pobliżu parki. Warto mieć tutaj na uwadze, że statystyki korzystania z parków są dość brutalne. Według Christophera Alexandra, jeśli park jest odległy o więcej niż 3- 5 min spaceru od domu prawdopodobieństwo tego, że uda się nam z niego korzystać regularnie, drastycznie maleje.

Nieco szerszą wypowiedź naszego autorstwa na temat wyboru lokazlizacji mieszkania znajdziez tutaj

LOKALIZACJA W BUDYNKU. KTÓRE PIĘTRO I Z KTÓREJ STRONY?

JAK-WYBRAC-MIESZKANIE-LOKALIZACJA-W-BUDYNKU

Zanim od lokalizacji przejdziemy do oglądania rzutów, wizualizacji i zdjęć mieszkań zastanówmy się jeszcze, które piętro i ekspozycja będą dla nas najbardziej odpowiednie. Jeśli mieszkanie ma mieć ogródek wybór kondygnacji jest tylko jeden – parter. Natomiast jeżeli koszenie trawnika nie jest naszym marzeniem, wybór jest już bardzo szeroki, czyli trudny. Spośród czynników zewnętrznych wpływających na jakość życia w mieszkaniu zależnych od jego lokalizacji w budynku warto zwrócić szczególną uwagę na dwa: światło dzienne i hałas. Zależność między czasem dostępu światła dziennego do wnętrza a piętrem, na którym znajduje się lokum, można uprościć do następującego stwierdzenia: im wyżej położone jest mieszkanie, tym dłużej jego wnętrze jest oświetlone światłem słonecznym. Wynika to z wysokości przysłaniania jego okien przez sąsiadujące budynki, która jest tym mniejsza, im wyżej mieszkanie jest położone. Powszechnymi elementami ograniczającymi dostęp światła dziennego do wnętrz są też m.in. wysokie drzewa i balkony mieszkań zlokalizowanych powyżej. To czy mieszkanie jest „słoneczne” zależy również od ekspozycji jego okien.Jak nietrudno sobie uzmysłowić, ze względu na naszą obecność w domu, która przypada zwykle na godziny popołudniowe, aby cieszyć się słońcem w salonie należy zadbać o to, by przynajmniej część jego okien miała ekspozycję zachodnią lub południowo – zachodnią.Poziom hałasu w mieszkaniu również zależy od kondygnacji, na której się ono znajduje oraz orientacji jego okien. W kolejnym uproszczeniu, ze względu na lokalizację źródła uciążliwych dźwięków, którym zwykle są pojazdy przejeżdżające w pobliżu budynku, poziom natężenia dźwięku będzie tym niższy, im wyżej zlokalizowane jest mieszkanie. Co do orientacji: okna zwrócone w kierunku ulicy oznaczają ryzyko hałasu – to dość oczywiste. Współcześnie budowane mieszkania, w lokalizacjach o podwyższonej uciążliwości akustycznej są jednak wyposażane w okna i osłony balkonów o podwyższonych parametrach izolacyjności akustycznej. Dlatego szczególnie mieszkania z rynku wtórnego warto odwiedzić w godzinach szczytu, by przekonać się co w nich słychać, zupełnie bez przenośni. Uczuleni na odgłosy zabaw dzieci powinni uważać dodatkowo na sąsiedztwo placów zabaw. Co więcej, jeśli ten jest zlokalizowany na dziedzińcu budynku, wesołe okrzyki odbite od ścian budynku mogą okazać się naprawdę donośne.

Kilka dodatkowych zdań w tenacie lokalizacji mieszkania w budynku znajdziesz tutaj

UKŁAD POMIESZCZEŃ. MIESZKANIE „USTAWNE”, CZYLI JAKIE?

WPM-mieszkanie-chrzanowskiego-rzut

Przeglądając oferty mieszkań na sprzedaż zauważyliśmy ,że wyjątkowo często powtarzającym się przymiotnikiem opisującym zalety danego mieszkania jest określenie”ustawne”. „Ustawny” to według Słownika Język Polskiego PWN o mieszkaniu ” taki, którego przestrzeń można dobrze wykorzystać, rozplanowując wnętrze”Równoległa obserwacja ogłoszeń sprzedawców, w których opinii niemal każde mieszkanie jest”ustawne”i nabywców, którzy na grupach Fb niemal zawsze opisują swoje mieszkania jako „nieustawne” utwierdziła nas w silnym przekonaniu o skrajnej subiektywności użycia tego określenia. Uwydatnia to częsty brak zrozumienia przestrzeni zarówno przez sprzedawców, jak i nabywców. Próby opisywania jakości przestrzeni za pomocą jednego słowa o szerokim znaczeniu są zupełnie bezcelowe. Podstawową formą opisu przestrzeni niosącą za sobą większość informacji potrzebnych do jej zrozumienia jest rzut. Jednak poprawne odczytywanie rzutu jest umiejętnością, której nie posiada większość niezwiązanych z branżą budowlaną osób – to zupełnie zrozumiałe. Doradzając w facebookowych grupach związanych z tematyką wyboru i urządzania mieszkań mamy nieodparte wrażenie, że spora część nabywców zaczyna zastanawiać się nad realnością swoich planów względem nowo nabytego lokum dopiero po jego zakupie, najczęściej tuż przed remontem. Powszechnym pytaniem zadawanym przez uczestników grup jest pytanie o możliwość wydzielenia dodatkowej sypialni. Takie założenie może być oczywiście w niektórych przypadkach zrealizowane, ale jest obostrzone wieloma, wzajemnie powiązanymi warunkami, których dostrzeżenie wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. W obliczu takiego zamiaru dość oczywista wydaje się podstawowa kwesta konieczności zapewnienia każdemu pokojowi przynajmniej jednego okna. Jednak czasami pod presją ciężaru podjęcia złożonej, wieloaspektowej decyzji nawet ten prozaiczny wymóg umyka uwadze wielu nabywców. Efektem takiego niedopatrzenia są nierzadko rozpaczliwe próby organizacji niedopuszczalnych pod żadnym pozorem pokoi bez okien.

Serię artykułów wprowadzających do tamtyki planowania układu pomieszczeń mieszkania znajdziesz tutaj

ZAPYTAJ ARCHITEKTA

Coraz bardziej powszechną praktyką jest korzystanie z usług doradców kredytowych, których zadaniem jest pomoc w wyborze najkorzystniejszej oferty finansowania zakupu mieszkania. Ze względu na złożoność umów i potężne sumy, na jakie decydujemy się zadłużyć, nabywając nieruchomość, korzystanie z pomocy specjalisty jest czystym rozsądkiem. Ponieważ owe potężne sumy pozyskujemy, by ulokować je w wybranym mieszkaniu, równie rozsądne wydaje się skorzystanie z usług specjalisty, który pomoże dokonać najlepszego możliwego w tej materii wyboru. Stając w obliczu zakupu nieruchomości, w której z dużym prawdopodobieństwem zamieszkamy na większość lub nawet całe nasze życie, warto zwrócić się o pomoc do architekta jeszcze przed dokonaniem zakupu. Jego pomoc może polegać na przykład na ocenie wstępnie wyselekcjonowanej ze względu na lokalizację i dostępne środki puli mieszkań. Dzięki temu upewnimy się, czy nasze oczekiwania wobec lokalu, którego zakup bierzemy pod uwagę, mogą rzeczywiście zostać spełnione jeszcze przed dokonaniem zakupu.

Jeśli masz pytanie dotyczące Twojego wyboru mieszkania lub domu, zadaj je w jeden z następujących sposobów:
  • w komentarzu pod tym postem
  • w naszej grupie na Facebook’u – link znajdziesz tutaj

Przegląd mieszkań, które wybralismy uznając je za wyjątkowo atrakcyjne znajdziesz w serii Wybieramy Parę Metrów – tutaj

Jeśli natomias chcesz, żebyśmy znaleźli mieszkanie specjalnie dla Ciebie napisz do nas na adres —> kontakt@paremetrow.pl