mieszkanie dla studenta

Osiem cech, które powinno mieć mieszkanie dla studenta

In Jak wybrać mieszkanie?, Wybieramy Parę Metrów by AdriannaLeave a Comment

Już za chwilę startuje kolejny rok akademicki. To dobry moment na rozważenie zakupu mieszkania dla studenta. Wyciągając wnioski z własnych doświadczeń z czasu studiów i wzbogacając je odrobiną profesjonalnej wiedzy, określiłem zestaw cech, które powinno mieć takie mieszkanie.

1. Blisko uczelni

Mieszkanie dla studenta powinno być przede wszystkim zlokalizowane blisko uczelni. Niewielka odległość to świetny powód dla docierania na zajęcia pieszo lub rowerem. Nawet tak niewielka aktywność fizyczna może mieć wielki wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Aktywność na zewnątrz jest związana z ekspozycją na światło dzienne, które pomaga w synchronizowaniu rytmu dobowego człowieka z rytmem dnia. Dzięki temu organizm wie, że wieczorem powinien zapaść w sen, a rano się z niego wybudzić.

2. Blisko dużego sklepu spożywczego

Im bliżej do niedrogiego sklepu z odpowiednio szerokim asortymentem, tym bardziej prawdopodobne, że dieta studenta będzie składała się ze świeżych, niskoprzetworzonych produktów, zamiast z pizzy, jajecznicy i burgerów. Nieduża odległość do sklepu jest pretekstem dla codziennych zakupów i dodatkowej aktywności fizycznej. Jeśli sklep jest blisko niejednokrotnie szybciej będzie dotrzeć do niego pieszo lub rowerem niż bezradnie czekać na spóźniający się autobus.

3. Blisko parku

Według wyników badania przeprowadzonego przez Christoper’a Alexandra 1, jeśli park jest zlokalizowany dalej niż pięć minut od miejsca zamieszkania, prawdopodobieństwo jego odwiedzenia drastycznie maleje. Natomiast badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Essex dowiodły, że nawet pięciominutowa doza ćwiczeń w otoczeniu zieleni ma znaczący na poprawę humoru i poczucia własnej wartości, szczególnie wśród młodych ludzi. Kontakt z zielenią pomaga też koić nerwy. Bliskość zadbanego parku jest zatem bardzo istotna.

4. Na wysokim piętrze

Im wyżej zlokalizowane jest mieszkanie, tym dłuższy jest przedział czasu, w którym bezpośrednie światło słoneczne dociera do jego wnętrza, gdyż mniejsze jest prawdopodobieństwo przysłaniania jego okien przez sąsiadujące budynki, czy drzewa. O istocie wpływu światła dziennego na zdrowie wspomniałem już w punkcie pierwszym.

5. Zorientowane na zachód

Mówiąc o mieszkaniu dla studenta mamy raczej na myśli nieduże mieszkanie. Takie mieszkania mają zwykle ekspozycję na jedną stronę świata. Ze względu na tryb życia studenta, który pierwszą część dnia spędza na uczelni, warto by jego mieszkanie było zalane słońcem, kiedy do niego wraca. Wczesnym popołudniem słońce jest oczywiście na zachodzie. Niebieskie światło będące składową światła docierającego do nas ze Słońca w ciągu dnia zmniejsza wydzielanie melatoniny – hormonu snu 2. To dzięki temu efektowi latem czujemy się pełni energii częściej niż w innych porach roku. Ten sam efekt sprawi, że ucząc się w pokoju od zachodu student wypije nieco mniej kawy. Światło dzienne jest nazywane kofeiną bez skutków ubocznych. Więcej na temat ekspozycji mieszkania znajdziesz tutaj.

6. Nieduże

Chociaż przestrzeń jest niewątpliwie luksusem, to jeśli chodzi o mieszkanie dla studenta nie warto przesadzać z powierzchnią. Studia to czas wytężonej pracy, poszukiwań i zgłębiania zagadnień, na które później może już nie być czasu. Nie warto zatem, by mieszkanie przeszkadzało w studiowaniu. Oczywiste jest przecież, że im większa przestrzeń, tym więcej czasu wymaga jej sprzątanie. Subiektywnie natomiast bałagan przeszkadza w skupieniu. Z drugiej strony przestrzeń mieszkalna nie może być jednak zbyt mała. Musi zapewnić ergonomiczne użytkowanie i pozwolić na schowanie jak największej ilości przedmiotów codziennego użytku. Ukrycie tych przedmiotów w szafach i szafkach da wrażanie porządku przy minimalnym nakładzie czasowym.

7. Z wygodną kuchnią i stołem

Przygotowywanie własnych posiłków to realne dbanie o swoje zdrowie. Kilka lat diety mikrofalówkowej nie wyjdzie nikomu na dobre. Co więcej, gotowanie to dobra okazja do oderwania się od nauki. Skupienie, jakiego wymaga przygotowanie posiłków, pozwala na chwilę zapomnieć o egzaminach i referatach. Do gotowania zachęci jedynie dobrze zorganizowana kuchnia. Jasne jest, że w niewielkim mieszkaniu musi być odpowiednio mała. Nie oznacza to jednak, że musi być nieergonomiczna. Dobrym pomysłem oszczędzającymi miejsce w przypadku małej kuchni jest na przykład zastosowanie lodówki podblatowej czy dwupolowej płyty grzewczej. Warto też zadbać o choćby minimalny stół do spożywania posiłków. Wiele osób, z którymi rozmawiałem, wskazywało na frustrację płynącą z jedzenia przy tym samym stole, który wykorzystywały do pracy. Zmiana miejsca na czas posiłku jest kolejnym bodźcem, dzięki któremu można oderwać myśli od obowiązków.

8. Z balkonem

Kreatywne myślenie nie zachodzi przy biurku. Zachodzi pod prysznicem, na spacerze, na leżaku, ale nie przy biurku. Dlatego balkon może być lepszym miejscem pracy niż biurko. Poza (zwykle) mniej zanieczyszczonym powietrzem na zewnątrz panują też nieporównywalnie lesze warunki oświetleniowe. Pisząc ten tekst w pochmurny, deszczowy dzień siedzę nie dalej niż 3 m od dużego okna. Aplikacja na moim telefonie wskazuje natężenie światła dziennego na poziomie 34 luksów, dla receptorów organizmu odpowiadających za synchronizację rytmu dobowego to zupełna ciemność. Na chwilę wystawiam telefon na balkon. Wskazuje ok. 3000 luksów. Przy takim natężeniu organizm wie, że mamy dzień i powienien utrzymywać pobudzenie na wyokim poziomie. Zatem gdyby nie opady, pisałbym na balkonie. Poszłoby mi prawdopodobnie lepiej, bo byłbym bardziej kreatywny niż przy biurku i szybciej, bo miałbym poczucie większej energii przez ekspozycję na światło dzienne o wyższej intensywności. Dlatego jeśli chodzi o mieszkanie dla studenta ważny jest balkon. Jest świetnym miejscem na krótką przerwę, ale może być też dobrym miejscem do kontynuacji pracy.

Źródło miniatury na stronie głównej: unsplash


  1. Źródło: Alexander, C., Ishikawa, S., & Silverstein, M. (1977). A pattern language: Towns, buildings, construction. New York: Oxford University Press.

  2. REINHART, CHRISTOPH (2014). DAYLIGHTING HANDBOOK I. S.l.: CHRISTOPH REINHART.