Orientacja mieszkania względem stron świata – co musisz o niej wiedzieć?

In Jak wybrać mieszkanie? by KarolLeave a Comment

Od zarania dziejów słońce wyznacza rytm życia człowieka. Rano budzimy się na skutek działania promieni słońca, cały dzień funkcjonujemy, a kiedy się ściemnia, czujemy się senni i idziemy spać. Nasz organizm reaguje na niebieskie światło będące składową światła dziennego. Ekspozycja na światło o tej barwie hamuje wydzielanie melatoniny – hormonu snu 1 . Dlatego moim zdaniem w idealnym układzie pomieszczeń sypialnia powinna być wyeksponowana na wschód. Wschodzące słońce rzuca światło na sypialnie, a nasz organizm dostaje pierwsze sygnały do wyjścia ze snu. Po przebudzeniu zazwyczaj zmierzamy do szkoły lub pracy. Wracamy po południu. Słońce jest wtedy na południowym – zachodzie lub zachodzie, dlatego, aby strefa dzienna miała szansę na złapanie promieni światła dziennego, musi mieć okna wyeksponowane właśnie na zachód. Co z pokojem dziecka, który najczęściej służy zarówno jako sypialnia, jak i miejsce do nauki? Myślę, że ekspozycja zachodnia jest dla tego pomieszczenia najbardziej odpowiednią. Ważne, aby dziecko nie przysypiało nad książkami po powrocie ze szkoły, a światło słoneczne może je przed tym uchronić.

jasny-pokój-dzienny

Warto zwrócić uwagę, czy strefa dzienna mieszkania ma dostęp do oświetlenia bezpośrednim światłem dziennym. Źródło: gravity home

W moim odczuciu idealna ekspozycja pomieszczeń mieszkalnych to:

 • Sypialnia – wsch lub pn – wsch
 • Łazienka pn lub pn – wsch
 • Kuchnia – pd lub pd – zach
 • Pokój dzienny – zach lub pd – zach
 • Pokój dziecka – zach
 • Spiżarnia – pn lub pn-wsch
 • Biuro – pd lub pd – wsch

W przypadku współczesnych mieszkań ekspozycja okien na więcej niż jedną stronę należy do rzadkości. Najbardziej popularny obecnie układ wewnętrzny budynków mieszkalnych to układ korytarzowy. Polega on na tym, że mieszkania są skomunikowane wspólnym korytarzem prowadzącym do windy i klatki schodowej. Z tego względu najczęściej tylko mieszkania na końcu korytarza oraz narożne mają ekspozycję na dwie lub trzy strony. Są to zazwyczaj mieszkania większe niż dwupokojowe. Mieszkania dwu i jednopokojowe o takiej ekspozycji należą do rzadkości, ale można je znaleźć, zwykle jednak w starszym budownictwie. Zatem którą ekspozycję wybrać? Odpowiedź na to pytanie zależy od trybu życia mieszkańców. Jeżeli np. przyjmiemy użytkowników, którzy rano wychodzą do pracy i wracają po południu dobrze byłoby, gdyby wybrali ekspozycję przynajmniej częściowo zachodnią. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2 gwarantuje co najmniej 3h bezpośredniego oświetlenia światłem dziennym w co najmniej jednym pokoju w mieszkaniu wielopokojowym (z pewnymi wyjątkami). Rozporządzenie nie określa jednak pomieszczenia, dla którego to założenie ma być spełnione. Dlatego warto zadbać, aby strefa dzienna mieszkania nie była zorientowana na północ czy północny- wschód, gdyż może okazać się, że nigdy nie “zobaczy” słońca. Nie jest to jednak priorytetowy czynnik dla każdego, dlatego nie warto zbyt pochopnie odrzucać mieszkań zorientowanych w tym właśnie kierunku. Więcej o rodzinnej strefie dziennej znajdziesz tutaj

Wybierając mieszkanie sprawdź ekspozycję okien. Rozważ następujące kwestie:
 • Zastanów się, w której porze dnia Ty i twoi najbliżsi najczęściej jesteście w domu?
 • Dopasuj orientację strefy dziennej do pory dnia, w której najczęściej w niej przebywacie. Jeśli jesteście w domu głównie po południu najbardziej odpowiednia może okazać się ekspozycja przynajmniej częściowo zachodnia (np pd- zach).
 • Zastanów się, czy okna pozostałych pomieszczeń mieszkania mają szansę na bezdpośredni dostęp światła słonecznego? Światło dzienne możebyć blokowane np. przez wysokie sąsiadujące budynki lub duże drzewa.

Źródło miniatury artykułu na stronie głównejArchdaily.com/ Gallery of ESTEBAN / Leibar-Seigneurin – 20

Źródło miniatury na stronie głównej:ArchDaily


 1. REINHART, CHRISTOPH (2014). DAYLIGHTING HANDBOOK I. S.l.: CHRISTOPH REINHART.

 2. Źródło: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.