Sąsiedztwo budynku – co musisz o nim wiedzieć zanim kupisz mieszkanie?

In Jak wybrać mieszkanie? by KarolLeave a Comment

Nawet jeśli uda nam się znaleźć świetnie doświetlone mieszkanie o odpowiedniej ekspozycji, które nie jest zacieniane przez inny budynek, nie możemy mieć pewności, że będzie tak zawsze. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku, w którym chcemy nabyć lokum, może wyrosnąć kolejny budynek o parametrach zgodnych z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli decydujemy się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, deweloper ma obowiązek poinformowania nas o podanych do publicznej wiadomości, zaplanowanych na dzień podawania informacji budowach w promieniu 1 km od budynku, który sprzedaje. Informacja ta jest podawana w prospekcie informacyjnym, z którym jako nabywcy powinniśmy zapoznać się przed podpisaniem umowy rezerwacyjnej czy przedwstępnej. Niezależnie od chęci nabycia lokalu z rynku pierwotnego lub wtórnego warto sprawdzić, czy miejski plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) przewiduje możliwość wybudowania wysokiego budynku w sąsiedztwie interesującej nas nieruchomości.

f12_serjios_morning_shadows_yatzer-t

Wysoki, sąsiadujący budynek może znacznie ograniczyć dostępność światła dziennego pomieszczeń mieszkania. Źródło: Yatzer

Plany miejscowe największych miast Polski znajdziesz tutaj:

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych chroni nasze mieszkanie od kompletnej utraty dostępu do światła dziennego, gwarantując nam 1,5 lub 3 h oświetlenia w ciągu dnia, w dniu równonocy między 8.00 a 17.00 (w zależności od strefy miejskiej, w jakiej znajduje się budynek). Co więcej, wspomniane rozporządzenie reguluje też przesłanianie widoku z okien, gwarantując czyste pole widokowe będące wycinkiem koła o kącie 60 stopni i promieniu równym wysokości obiektu przesłaniającego (lub jego połowie, w zależności od strefy miasta, w której znajduje się budynek) Wpływ kolejnych budynków powstających w otoczeniu naszego przyszłego lokum może być jednak znaczący. Wspomniane powyżej odległości od innych budynków są duże, w standardach starych miast europejskich wręcz przesadzone, ale część użytkowników lokali mieszkalnych i tak odczuwa je jako przytłaczająco małe. Dlatego, jeśli przede wszystkim cenimy sobie niczym nieprzysłonięty widok z okna, warto byśmy wybrali mieszkanie od strony gdzie inne budynki nie stwarzą takiej bariery.

Oceniając sąsiedztwo budynku, w kótrym znajduje się mieszkanie, sprawdź:
  • Informacje o planowanych lub rozpoczętych budowach w okolicy budynku zawarte w prospekcie informacyjnym nieruchomości (w przypadku zakupu mieszkania od dewelopera).
  • Regulacje zawarte w miejskim planie zagospodarowania przestrzennego — MPZP, szczególnie te dotyczące maksymalnych wysokości i przeznaczenia budynków, które mogą zostać wzniesione na sąsiadujących działkach.
  • Przeszukaj sieć w poszukiwaniu mniej oficjalnych informacji nt. planowanych w okolicy inwestycji, które mogą dojść do skutku w najbliższej przyszłości. Może na przykład okazać się, że spokojna obecne ulica wkrótce stanie się wielopasmową arterią, co może wpłynąć zarówno na komfort mieszkania, jak i wartość nieruchomości.

Źródło miniatury na stronie głównej:plataformaarquitectura.cl