kwadratowy-salon-zpm

Kwadratowy salon z aneksem kuchennym – Zapytaj Parę Metrów

In Zapytaj Parę Metrów by AdriannaLeave a Comment

W trzecim poście z serii Zapytaj Parę Metrów Katarzyna zastanawia się jak rozplanować salon z aneksem kuchennym w przestrzeni o proporcjach kwadratu. Katarzyna chce, żeby w salonie znalazł się duży stół, który pomieści sześć osób oraz wygodny narożnik w strefie wypoczynkowej.

salon-z-aneksem-oryginał

Oryginalny rzut mieszkania.

Katarzyna pokazuje rzut całego mieszkania. Dzięki temu szybko udaje mi się zdefiniować jak salon połączony jest z pozostałymi pomieszczeniami mieszkania. Pogląd na sytuację całego lokum, nawet w przypadku planowania przestrzeni tylko jednego pomieszczenia, jest bardzo istotny. Żadne pomieszczenie nie funkcjonuje w oderwaniu od pozostałych, a poszczególne pomieszczenia wzajemnie definiują swoje optymalne rozplanowanie. Z zamieszczonego przez Katarzynę rzutu uzupełnionego o dodatkowe informacje odręcznym szkicem dowiadujemy się o lokalizacji pionu instalacyjnego w lewym górnym narożniku pomieszczenia. Ta informacja przesądza o lokalizacji kuchni, a zatem definiuje układ całego pomieszczenia.

salon-z-aneksem-kwadratowy-za-003

Moja propozycja rozwiązania układu strefy dziennej w mieszkaniu Katarzyny. Kuchnia ułożona w jednym rzędzie, dzięki oddaleniu od strefy wypoczynkowej ma szansę pozostać dyskretnym elementem całości.

W zaproponowanym przeze mnie układzie kuchnia ułożona w jednym rzędzie o długości 450 cm jest umieszczona na ścianie przy pionie instalacyjnym. Taki układ kuchni czyni ją bardzo dyskretną, gdyż nie ingeruje w całkowitą przestrzeń strefy dziennej dalej niż na głębokość mebli. Dzięki temu swoją formą aneks kuchenny może przypominać meble salonowe. Cały ciąg kuchni zaczyna się typowo lodówką, prowadzi przez 60 cm blat, zlew, ok. 150 cm główny blat roboczy i płytę grzewczą aż do blatu odstawczego. Przed ciągiem mebli jest więcej niż 120 cm wolnej Przestrzeni. Więcej o rodzinnej kuchni znajdziesz tutaj

Strefa dzienna jest zlokalizowana przy ścianie przeciwległej do kuchni. Zorganizowanie tej części wymaga usunięcia przejścia w ścianie oryginalnie umiejscowionego w sąsiedztwie drzwi wejściowych. Dzięki temu duży narożnik znajduje swoje miejsce przy ścianie, z dala od okien. Taka lokalizacja pozwala na oglądanie filmów z zawieszonego na ścianie telewizora bez konieczności używania rolet czy zasłon. Bliżej okna znajduje się duży stół. Dzięki takiej lokalizacji mieszkańcy będą mieli okazję do zażycia sporej dawki światła dziennego, płynącego z okien, które pomoże nabrać energii na początku dnia przy okazji śniadania. Widok za oknem jest dodatkowo czynnikiem napędzającym rozmowy przy stole. Warto zwrócić uwagę na różnice w odległościach ustawienia stołu od ściany i narożnika. Stół powinien stanąć ok. 70 – 90 cm od ściany, by umożliwić zajęcie krzesła. Jednak aby swobodnie przechodzić między stołem a innymi meblami, czy ścianą potrzeba już co najmniej 120 cm szerokości przejścia. W przypadku salonu Katarzyny szerokość ta mogłaby wzrosnąć do 140, by zapewnić swobodny dostęp do mebli wypoczynkowych. Więcej o strefie dziennej znajdziesz tutaj

Jeśli masz pytanie dotyczące Twojego mieszkania lub domu, zadaj je w jeden z następujących sposobów:
  • w komentarzu pod tym postem
  • w naszej grupie na Facebook’u – link znajdziesz tutaj
  • na Instagramie publikując post z hashtagiem #zapytajparemetrow

Pamiętaj o załączeniu czytelnego rzutu, zdjęcia lub szkicu obrazującego problem, którego dotyczy pytanie!

Źródło miniatury na stronie głównej: the spurce