ZPM-004-COVER

Salon z aneksem kuchennym i wyspą – Zapytaj Parę Metrów

In Zapytaj Parę Metrów by AdriannaLeave a Comment

W kolejnym poście z serii #zapytajPareMetrow

Aleksandra pyta jak urządzić salon z aneksem kuchennym w niewielkim, dwupokojowym mieszkaniu.

ZA-004-SALON-Z-ANKESEM-I-WYSPĄ-ORYGINAŁ

ORYGINALNY RZUT MIESZKANIA

Aleksandra zadając swoje pytanie załącza rzut całego mieszkania. Ustalenie kontekstu całego lokalu jest niezwykle istotne dla zdefiniowania połączeń komunikacyjnych między poszczególnymi przestrzeniami. Warto pamiętać, że pomieszczenia funkcjonują różnie w zależności od lokalizacji w mieszkaniu. Przykładowa aranżacja obecna na rysunku nie ma wartości merytorycznej, dlatego nie odnoszę się do niej.

salon z aneksem kuchennym
ZPM-004-SALON-Z-ANEKSEM-I-WYSPĄ

Moja propozycja układu strefy dziennej. Wyspa zmienia niewielką kuchnię w miejsce gotowe na domowe wydarzenia kulinarne. Relacja układu między wyspą a stołem pozwala na pracę w kuchni przy jednoczesnej rozmowie z osobą siedzącą przy stole.

Zaproponowany przeze mnie układ salonu jest definiowany przez kuchnię. Kuchnia została zaaranżowana z użyciem dwóch głównych elementów: minimalnej długości rzędu mebli w oraz dużej wyspy (150 x 80 cm) pełniącej funkcję głównego blatu roboczego. Zastosowanie wyspy zamiast układania kuchni w kształcie litery L zapewnia jej użytkownikowi możliwość pracy przy wyspie, będąc zwróconym w kierunku okna. Wrażenie przestrzenne z gotowania w takiej pozycji jest nieporównywalnie lepsze niż praca będąc zwróconym do ściany. Umieszczony pod oknem stół daje możliwość podtrzymywania rozmowy z osobą siedzącą przy nim nawet w trakcie przygotowywania posiłku. Taka lokalizacja stołu pozwala także na przyjemne spoglądanie przez okno nawet w razie samotnego spożywania przy nim. Więcej przydatnych informacji o układzie ergonomicznej kuchni znajdziesz tutaj

Lokalizacja strefy wypoczynkowej jest wynikowa. Definiuje ją układ kuchni i szerokość przejścia między strefami. Jednak taka lokalizacja pozwala na korzystne umieszczenie telewizora, który nie jest eksponowany na światło dzienne przeszkadzające w obserwacji obrazu. Umieszczenie kanapy blisko okna pozwala za to na swobodne czytanie książki beż użycia lampy. Ze względu na dużą szerokość wejścia do salonu zaprojektowaną w oryginalnym układzie, której nie można rozsądnie zniwelować, przy wejściu warto jest umieścić dyskretną szafę lub ażurowy regał. Kilka zdań o strefie dziennej znajdziesz tutaj Aleksandrze spodobała się moja sugestia aranżacji jej salonu, a jak podoba się Tobie?

Jeśli Ty również masz pytanie dotyczące Twojego mieszkania lub domu, zadaj je w jeden z następujących sposobów:
  • w komentarzu pod tym postem
  • w naszej grupie na Facebook’u – link znajdziesz tutaj
  • Pamiętaj o załączeniu czytelnego rzutu, zdjęcia lub szkicu obrazującego problem, którego dotyczy pytanie!

Źródło miniatury na stronie głównej: gravityhome